Integrovaný portál MPSV


Úřad práce ČR > Krajské pobočky > Jihomoravský kraj > Kontaktní pracoviště > Vyškov > Informační servis > zprávy z KoP Vyškov > 2013-10-30 XVII. Veletrh vzdělávání a pracovních příležitostí
Language is not available - English Mezinárodní stránka pro všechny dostupné jazyky.
Hledání   Nápověda   Domů   Přihlásit
  Nejste přihlášen. Můžete se zaregistrovat.
Kontaktní pracoviště Vyškov, Palánek 375/3a, 68201 Vyškov
IČ: 72496991 - DS: f9pzp3a - tel.: 950174111 - e-mail: podatelna.vy(a)uradprace.cz

XVII. Veletrh vzdělávání a pracovních příležitostí
Generální ředitelka ÚP ČR v terénu

Tisková zpráva - Praha 30.10.2013

Generální ředitelka Úřadu práce ČR Marie Bílková zavítala na Jižní Moravu. Ve Slavkově u Brna slavnostně zahájila XVII. Veletrh vzdělávání a pracovních příležitostí, navštívila Integrovanou střední školu, podebatovala se zástupci škol a firem, prohlédla si dynamicky rostoucí rodinný podnik PEGAS GONDA a absolvovala i poradu ředitelů a vedoucích kontaktních pracovišť ÚP ČR, a to na krajské pobočce ÚP ČR v Brně.

Už XVII. Veletrh vzdělávání a pracovních příležitostí organizoval vyškovský úřad práce. Tentokrát proběhla akce na Integrované střední škole (ISŠ) ve Slavkově u Brna. Cílem bylo přiblížit především řemeslné profese žákům 8. a 9. tříd ZŠ a usnadnit jim jejich budoucí orientaci na trhu práce. Celkem 30 škol a vzdělávacích institucí představilo v rámci jednodenní akce svou nabídku více než 1 500 návštěvníkům, z nichž téměř tisícovku tvořili žáci základních škol. Ti měli možnost seznámit se s nabídkou jednotlivých vzdělávacích zařízení, ale také s konkrétními profesemi, které byly součástí tzv. Živé knihovny povolání. Samozřejmě si prohlédli také moderní výukové prostory slavkovské ISŠ.

Právě kombinaci těchto možností a soustředění cílené nabídky na jedno místo generální ředitelka Bílková velmi ocenila jak ve svém vstupním projevu, tak i v dalších diskusích. Stejně jako pozornost, kterou této akci věnovaly význačné osobnosti z regionu, které také vystoupily při slavnostním zahájení veletrhu nebo ho navštívily. Mezi nimi senátor Ivo Bárek, náměstek hejtmana Roman Celý, zástupce AIVD Antonín Holubář, náměstek hejtmana a senátor Stanislav Juránek či ředitel Krajské hospodářské komory Petr Kostík.

„Vítám podporu řemeslných profesí a jsem ráda, že akce tohoto druhu pod hlavičkou Úřadu práce ČR existují. Schopných řemeslníků nebude nikdy dost. A navíc- absolventi středních odborných škol, kteří jsou dobrými studenty, mají velké šance, že se na vysokou školu dostanou. Rozhodně to není tak, že cesta na univerzitu vede jen přes gymnázia“ konstatovala generální ředitelka ÚP ČR Marie Bílková.

Návštěvníky veletrhu velmi zaujala Živá knihovna povolání. „Tento úspěšný model jsme si přivezli ze Švédska a prezentujeme jej ve spolupráci s velkými zaměstnavateli již na pátém veletrhu vzdělávání. V rámci Živé knihovny povolání se představilo deset velmi zajímavých profesí. Mladí návštěvníci dostali možnost zeptat se konkrétních zástupců firem, co vlastně jejich povolání obnáší. Jaké jsou jeho klady i zápory. Co je třeba udělat pro to, aby se takovými profesionály stali oni sami. Ve společné expozici jsou zastoupeny profese jako operátor CNC strojů, technolog, svářeč, kuchařka, zedník-obkladač, lakýrník, ale také fyzioterapeut, zdravotnická asistentka, pracovník pro sociální služby či voják z povolání. Domnívám se, že právě osobní příklad může být velmi zásadní pro budoucí rozhodování,“ vyzdvihuje přínos této aktivity ředitel pořádajícího kontaktního pracoviště ÚP ČR ve Vyškově Jan Marek.

Třešničkou na dortu celé akce byla soutěž pro žáky základních škol. Aby mohli být zařazení o slosování o hodnotné ceny, museli odpovědět na otázky týkající se budoucího povolání a získat několik razítek od vystavovatelů. Vylosovaná výherkyně, žákyně 8. třídy ZŠ Brankovice Kateřina Černá, pak získala první cenu - tablet Prestigio Multipad. Výhru jí osobně předali zástupci úřadu práce, a to přímo v její třídě v Brankovicích.

Generální ředitelka ÚP ČR Marie Bílkové pak v doprovodu senátora Ivo Bárka, ředitele KHK Petra Kostíka a zástupců ÚP ČR navštívila významného zaměstnavatele ve Slavkově - firmu PEGAS GONDA. Tato čistě rodinná firma je výrobcem špičkových pásových pil na kov, které dělá v obrovském sortimentu a dodává doslova do celého světa. Zaměstnává 134 lidí v ČR a dalších 600 obchodníků po celém světě. V tuto chvíli plánuje rozšíření výroby a nabízí volná pracovní místa pobočkám ÚP ČR po celé republice. I na základě těchto plánů začal úřad pracovat na přípravě nového nástroje aktivní politiky zaměstnanosti, který by podpořil mobilitu pracovní síly.

Během jednání na krajské pobočce ÚP ČR pak Marie Bílková seznámila účastníky s plány do budoucna. „Je podstatné sjednotit výkon činnosti celého úřadu tak, aby klient dostal na kterémkoli pracovišti službu v odpovídající kvalitě a rozsahu. Považuji za nezbytné tzv. se vrátit ke klientovi. A tím nemyslím jen samotné uchazeče, ale také zaměstnavatele. Tedy posílit roli okresů a zjednodušit vertikální řídící linii,“ uzavírá generální ředitelka ÚP ČR.

Kateřina Beránková, tisková mluvčí ÚP ČR


Za úplnost informací na stránce odpovídá: generální ředitelství Úřadu práce ČR. Dotazy vyřizuje: tel. 844 844 803, callcentrum(a)mpsv.cz
Mapa stránek | Prohlášení o přístupnosti | Technická správa | Textová verze | Validita stránky